Początki Konfraterni Rycerskiej sięgają 1998 roku. W ciągu kolejnych lat naszego istnienia zdobywaliśmy doświadczenie i niezbędne umiejętności, by móc zaspokoić najbardziej wymagających odbiorców. Odbywało się to dzięki współpracy ze szkołą kaskaderów, fundacją Zamek Królewski w Niepołomicach oraz najlepszymi grupami rycerskimi w Polsce. Do dnia dzisiejszego zrealizowaliśmy około 500 pokazów, widowisk, imprez integracyjnych. Mieliśmy zaszczyt występować miedzy innymi dla koronowanych głów, przedstawicieli rządów, największych światowych firm i korporacji. 

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej pomocy przy realizacji wszelkich projektów związanych tematyką z historią i klimatem wieków średnich.

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu naszą ofertę. Jako że scenariusz każdej imprezy jest dostosowywany do oczekiwań odbiorcy, liczby uczestników, czasu trwania oraz charakterystyki imprezy prezentujemy poniżej elementy mogące wchodzić w jego skład.

Scenariusz szczegółowy przygotowywany jest w oparciu o dostarczone przez Państwa informacje.

 

Pokazy Walk Rycerskich

Średniowiecze nierozerwalnie kojarzy się z stanem rycerskim. To rycerze nadają największy koloryt epoce. Pokazy walk rycerzy dziś stanowią najbardziej widowiskowy element imprez. Forma prezentacji zmagań rycerskich może być wieloraka: od zwykłych pojedynków do najbardziej rozbudowanych form turniejów rycerskich. Walki, które prezentujemy to starannie przygotowane układy pełne dynamizmu i elementów kaskaderskich. 

 

Tańce Dworskie

Tańce Dworskie to wyjątkowy element imprez rycerskich. Budują one świetnie klimat imprezy, a także stanowią pewnego rodzaju przeciwwagę do walk rycerskich. Dzięki współpracy z najlepszymi grupami rekonstruującymi tańce i balet dworski okresu średniowiecza i renesansu poziom prezentowanych przez nas układów można zaliczyć do ścisłej czołówki. 

                      

 

Tańce dworskie mogą być równocześnie elementem interaktywnym. Uczestnicy imprezy mogą sami spróbować sił w prostych formach tanecznych.  

Akrobaci

Akrobaci to kolejny nawiązujący do epoki element widowiskowy. Oprócz widowiskowości świetnie buduje klimat imprezy. Stanowią oni niejako trupę średniowiecznych cyrkowców. Jest to pokaz salt, piruetów, śrub itp. ewolucji akrobatycznych wykonywanych przez mistrzów Polski w tej dziedzinie. 

 

Konkurencje rycerskie

Konkurencje rycerskie to podstawowy element wszelkich imprez o charakterze iwentowym

Oto proponowane przez nas konkurencje rycerskie:    

 1. Strzelanie z łuku historycznego – jest to klasyczna konkurencja rycerska ciesząca się zawsze olbrzymią popularnością. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji 3 stanowiska łucznicze.

       

 1. Noszenie kul armatnich - to konkurencja wymagająca sprawności ruchowej i koncentracji. Na nosidłach zamontowane są drewniane tacki, na których umieszczone są kule, które przy niewielkim wstrząsie spadają. Każdy z uczestników musi bardzo delikatnie przenieść kule przez wyznaczony tor przeszkód (równoważnie, linki, slalom itp.)

       

 1. Rzut sakiewką – w tej konkurencji uczestnicy muszą wykazać się techniką rzutu do celu. Konkurencja ta jest „pierwowzorem koszykówki”, jednak zamiast piłki uczestnicy mają do dyspozycji sakiewkę, natomiast w zamian kosza jest ruchoma słomiana obręcz i skrzynia, do której należy cisnąć sakiewkę.   

       

 1. Rzut włócznią – ta jedna z najstarszych konkurencji rycerskich - każdy z uczestników otrzymuję trzy włócznie, a następnie rzuca nimi do około metrowej średnicy celu oddalonego o 6-7 m.

             

 1. Pijany miecz – jak sama nazwa wskazuje w tej konkurencji mamy do czynienia tak z techniką władania mieczem, jak i umiejętnością radzenia sobie ze stanem upojenia. W przypadku tej konkurencji zastąpimy jednak napitki koniecznością wykonania 10 obrotów wokół nisko zamocowanego palika. Następnie każda osoba musi przebiec dystans około 10 kroków chwycić miecz i uderzyć w cel (gong). Zabawa ta jest jedną z najbardziej atrakcyjnych i cieszących się wyjątkową popularnością pomimo swej prostoty.

       

 1. Pierścienie – to z kolei konkurencja wymagająca współpracy w grupach. Jedna z osób dosiada drewnianego konia, zaś reszta prowadzi go tak, by zebrał mieczem wszystkie pierścienie i złożył je w wyznaczonym miejscu.
 2. Przenoszenie skarbu – podczas tej konkurencji. Zadaniem zespołu jest przeniesienie po wyznaczonej ścieżce skarbu umieszczonego na platformie, do której przymocowano 8 długich łańcuchów służących za uchwyty.  Warunkiem rozegrania tej konkurencji jest odpowiednio duża przestrzeń.
 3. Machiny fechmistrza – uczestnicy muszą wykazać się tu umiejętnością władania mieczem. Ścięcie zamocowanych w różnych pozycjach drewnianych szczap wymaga od uczestników koordynacji ruchowej i koncentracji.

       

 1. Strzelanie z kuszy – podobnie jak strzelanie z łuku jest to konkurencja bardzo atrakcyjna i ciesząca się dużą popularnością uczestników. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji 2 stanowiska kusznicze.

       

 1. Przeciąganie liny – to klasyczna konkurencja dająca wiele radości zarówno młodszym jaki starszym uczestnikom.

       

 1. Narty marszowe – jest to konkurencja przygotowana zarówno dla starszych jak i młodszych zawodników, którzy uczestniczą w niej grupowo. Zadaniem grupy jest pokonanie odcinka drogi w jak najkrótszym czasie, utrudnieniem jest to, iż na jednej parze nart przemieszczają się czerty osoby naraz, a więc muszą się one wykazać synchronizacją i współpracą,
 2. Walka na wiszącym moście - to konkurencja zaadresowana raczej do grupy dorosłych. Uczestnicy dobierają się parami w których będą toczy walkę, następnie otrzymują „maczugi” (wypełnienie stanowi gąbka). Po zajęciu pozycji zwycięstwo należy do tego zawodnika, który dłużej utrzyma się na moście.  

          

 

Rzemieślnicy

Podczas imprez rycerskich tak by zaktywizować uczestników jak i rozbudować klimat proponujemy uczestnictwo przedstawicieli różnorodnych rzemiosł. Dysponujemy bardzo szeroką gamą rzemieślników. W ich skład wchodzą: kowale, garncarze, bursztynnicy, płatnerze, miecznicy, bednarze, mincerze itd. Wszystkie osoby, które biorą udział w imprezach przez nas przygotowywanych posiadają odpowiednie zaplecze (stroje z epoki, stanowiska i ich wyposażenie zgodne z źródłami historycznymi).      

 

               
 

Widowiska

Pod pojęciem Widowisk proponujemy Państwu najbardziej rozbudowane formy. Są to przestawienia łączące w sobie elementy teatralne, kaskaderskie i pirotechniczne. Czas trwania takich przedstawień to ok. 30 – 45 min. Oczywiscie istnieje możliwość budowy i realizacji przedstawień na Państwa zamówienie lub dostosowanie istniejach do Państwa oczekiwań ( w szczególności skali i miejsca realizacji).    

 

 

 

 

 

 
 
wszelkie prawa zastrzeżone Konfraternia Rycerska 2009 design: A.K. Lorenc