O Świcie Świętego Wita

       
 

Grupa funkcjonuje od 2006 roku i powstała jako projekt ponadbractwowy działający pod opiekuńczymi skrzydłami Konfraterni Rycerskiej, zrzeszający miłośników oraz wykonawców muzyki i tańców dawnych. Nie jesteśmy stricte zespołem muzyki dawnej, ale grupą rekonstruującą średniowiecznych artystów - staramy się nie tylko odtwarzać utwory jak najbliżej ich oryginalnemu brzmieniu, ale także realia i sytuacje, w jakich mogły być wykonywane. Dążymy do możliwie najpełniejszej rekonstrukcji przełomu wieków XIV i XV. Gramy zarówno muzykę religijną jak i świecką, z akcentem na tę ostatnią. Podobne datowanie przyjmujemy dla tańca. Oprócz instrumentów szczególną wagę przykładamy do wiernego odwzorowania strojów z epoki, także akcesoriów takich jak śpiewniki czy pulpity.

 

           

  

Główne założenia:
Jako, że znaczna część pieśni pisana i wykonywana była w językach narodowych i my staramy się tłumaczyć jak najwięcej utworów po to, aby dziś słuchacz-Polak czuł i interpretował te utwory tak samo, jak kilkaset lat temu robił to Prowansalczyk czy Niemiec. Podobnie próbujemy interpretować taniec- nie jako pokaz dawany ze sceny dla widza (jak robią to współczesne zespoły), lecz jako sytuację dworską, element ówczesnej zabawy. Widz, jeśli jest obecny staje się
"podglądaczem" realiów końca średniowiecza, ma możliwość obcować z zrekonstruowanym (o ile to możliwe u progu XXI wieku), pełnym światem tej epoki, nie ogląda przedstawienia  dawanego na scenie lecz zagląda do dawnego świata jak przez dziurkę od klucza.

 

                

 

Tańce: Tańce z Gresly (jako pierwsi w Polsce!)

Instrumentarium:
Obecnie dysponujemy takimi instrumentami jak lira korbowa, psałterium, replikami fletów późnośredniowiecznych, piszczałkami alikwotowymi,  instrumentami stroikowymi i różnego rodzaju bębnami.

 Repartuar:

Utwory świeckie: pieśni z manuskryptu Carmina Burana, manuskryptu z Bayeux, pieśni trubadurów, truwerów, minnesingerów i inne utwory o tematyce miłosnej oraz rozrywkowej. 

Utwory religijne: pieśni z manuskryptu Cantigas de Santa Maria, LlibreVermell, najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy średniowiecza i renesansu oraz wybrane utwory chorału gregoriańskiego

 

            

   

 

W przyszłości pragniemy poszerzyć naszą działalność w stronę ulicznego teatru, trupy wagabundów, inspirując się min. komedią rybałtowska czy commedia dell'arte i jak najpełniej odtworzyć życie wędrownych artystów, którym nieobce są również mroczne strony rozrywki.

 

 

            

 

Zapraszamy wszystkich chcących wstąpić w szeregi Świty!

 
 
wszelkie prawa zastrzeżone Konfraternia Rycerska 2009 design: A.K. Lorenc